Our range of products include high lat pulley, high lat pulley machine, smith machine ., bicep arm curl machine, shoulder press machine and pec fly machine.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | MS |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Usage | Gym |
| Target | Hips ,Chest ,Abdominal |
| Operation Mode | Mechanical |
Counted as one of the renowned manufacturers and suppliers, we are involved in offering qualitative range of High Lat Pulley. These are engineered from finest quality components and using best available technologies. Our pulleys are the perfect combination of durability and robustness. These High Lot Pulleys are widely preferred by various health conscious people owing to purpose specific construction and high functional efficiency.
Features:
₹ 34500 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Gym |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Tube Thickness | 3.0 mm |
| Operation Mode | Adjustable |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Frame And Finish | Powder Coated |
| Usage | Gym |
| Age | Adult |
| Thickness | 2-3 mm |
| Cable | 6 mm |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Size | 1140*940*1370 mm |
| Weight | 190 kg |
| Cable | 5.8 mm |
| Weight Stack | 100 kg |
| Thickness of Tube | 3 mm |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Target | Shoulder |
| Seat Material | Leather |
| Ideal For | Unisex |
| Material | Mild Steel |
| Type of Press | Shoulder Press |
| Capacity | 1-5 Ton |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Target | Chest |
| Material | Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 6 |
| Age Group | Adult |
| Usage | Gym |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Material | MS |
| Finishing | Color Coated |
| Usage | Gym |
| Exercise Part | Chest |
| Thickness | 3.0 mm |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Target | Shoulder |
| Seat Material | PU |
| Finishing Type | Color Coated |
| Warranty | 1 year |
| Ideal For | Unisex |
| Usage | Gym |
| Type | Shoulder Press |
| Age | Adult |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Max. Load | 150 kg |
| Type of Chest Press Machine | Flat Press, Incline, Decline |
| Material | Stainless Steel |
| Operation Mode | Manual |
| Type | Chest Press |
| Cushion Material | Leather |
| Gender | Unisex |
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Powder Coated |
| Seat Material | Leather |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Application | Muscle Gain |
| Target | Back |
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Target | Chin |
| Material | MS Mild Steel |
| Number Of Stations | 2 |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Intended Use | Gym |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Type Of Fitness Equipment | SQUAT RACK |
| Usage | Gym |
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Color Coated |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Number Of Stations | 2 |
| Seat Material | PU |
| Location | JALANDHAR PUNJAB |
| Powder Coated | DUAL POWDER COATING |
| Brand | BODYFITLINE |
| Feature | MILD STEEL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Finish | Color Coated |
| Usage | Gym |
| Material | Steel |
| Exercise Part | Arm |
| Weight Stack | 1x102 kg |
| Seat Material | Foam |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Operation Mode | Mechanical |
| Automation Grade | Manual |
| Gender | Unisex |
| Finish | Color Coated |
| Material | Cast Iron |
| Usage | Fitness, Training |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
| Seat Material | PU |
| Intended Use | Gym |
| Usage/Application | Cardio |
| Material | Stainless steel |
| Target | Calves |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Number Of Stations | 2 |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Body Fitline |
| Target | Back |
| Application | Muscle Gain, Strength |
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Frequency | NA |
| Voltage | NA |
| Dimension | NA |
| Age Group | NA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Color | Black |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Material | Steel |
| Cable | 6 mm |
| Finishing | Powder Coated |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage/Application | Cardio |
| Automation Grade | Automatic |
| Resistance Type | Body Weight |
| Intended Use | Personal, Commercial |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Commercial |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Finish | Powder Coated |
| Resistance Type | Plate Load |
| Target | Inner Thigh |
| Seat Material | Foam |
| Application | Muscle Gain |
| Material | Stainless steel |
| Usage | Fitness,Training |
We hold expertise in manufacturing and supplying a qualitative range of Inner Thighs. These are extensively acclaimed as perfect fitness equipment. Our products are extensively acclaimed for improved quality and durable performance. One can avail these devices in various standard sizes and technical specifications as per the exact requirements of clients. Our devices are reasonably priced.
Features:
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Type | Manual |
| Running Surface | Curved Belt |
| Usage | Gym |
| Warranty | 1 year |
| Material | MS |
| Finishing | Polished |
| Pipe Thickness | 2-5 mm |
| Operation Mode | Mechanical |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Surface Finish | Color Coated |
| Automation Grade | Manual |
| Seat Material | Rexine |
| Material | Cast iron |
| Arm | 4 |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage/Application | Endurance |
| Finish | Color Coated |
| Target | Hips, Abdominal |
| Intended Use | Gym |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Decline |
| Automation Grade | Automatic |
| Gender | Unisex |
| Material | Mild Steel |
| Operation Mode | Manual |
| Usage | Gym |
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Tube Thickness | 3.0 mm |
| Usage | Household, Gym |
| Dimensions | 90x70x90 cm |
| Weight Stack | 39 Kg |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Gender | Unisex |
| Intended Use | Commercial |
| Pulley Diameter | 110mm |
| Finish | Powder Coated |
| Operation Mode | Manual |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Cushion Thickness | 3 mm |
| Ideal for | Men |
| Operation Mode | Manual |
| Resistance Levels | 10 levels |
| Accessory Type | Wire Rope |
| Material | Iron |
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Intended Use | Commercial |
| Material | MS |
| Weight Capacity | 80 kg |
| Usage | Gym |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | Casting Iron |
| Resistance Type | Weight Plate, Weight Stack |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 100kg |
| Seat | Adjustable |
| Finishing | Color Coated |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Color Coated |
| Weight | 150 kg |
| Material | Steel |
| Tube Thickness | 3.0mm |
| Fabric Type | Rexine |
| Standard Weight Stack | 210 Lbs |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Cushion Thickness | 3 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Resistance Levels | 10 levels |
| Accessory Type | Wire Rope |
| Material | Steel |
| Usage | Gym |
| Transport Package | Wooden Box |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Usage | Gym |
| Gender | Unisex |
| Machine Weight | 270 kg |
| Seat Type | Padded Seats |
| Resistance Type | Weight Stack |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Number Of Stations | 4 |
| Application | Strength |
| Target | Calves |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Men |
| Operation Mode | Manual |
| Resistance Levels | 10 levels |
| Accessory Type | Wire Rope |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Color | Black,Silver |
| Material | Iron |
| Usage | Gym |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Target | Calves, Back, Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Application | Tone Up, Muscle Gain, Strength |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Strength |
| Material | MS Mild Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India