Our range of products include side raise machine, lat pull down machine for gym, dual sky walker, hammer chest press and shoulder press machine, cable crossover gym machine and multi press machine.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Material | Iron |
| Packaging Type | Carrying Case |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Target | Chest |
| Intended Use | Personal |
| Brand | BODYFITLINE |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Lat Pull Down Machine For Gym |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Color | Yellow |
| Automation Grade | Automatic |
| Customisation | Not Customised |
| Is It Portable | Non Portable |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hammer Chest Press And Shoulder Press Machine |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Type | Cable Crossover Machine |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black and Yellow |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Multi Press Machine |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Made By | Pandey Sports |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Maximum User Weight | 110 kg |
| Motor Type | AC |
| Use | Commercial |
| Type | Motorized |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Product Type | Leg Curl With Leg Extension |
| Automation Grade | A |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Chest Press Machine | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Hammer Chest Press Machine |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Functional Trainer Machine |
| Color | Black |
| Brand | BODY FIT LINE |
| Material | Mild Steel |
₹ 600000 / Set Get Latest Price
| Type Of Fitness Equipment | ALL GYM EQUIIPMENT |
| Location | JALANDHAR/PUNJAB |
| Powder Coated | DUAL POWDER COATED |
| Brand | BODYFITLINE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Multi Purpose Gym |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Body Weight |
| Machine Type | Standalone Hack Squat |
| Angle | 60 degree |
| Weight | 200 kg |
| Material | Stainless Steel |
Bodyfitline
All gym machines equipment
Hack machines popular strength training device lower body workout. The machine fixed path and back support reduce spinal strain, allowing heavy overloading safely.
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Brand | Bodyfitline |
| Structure | ToP SERIES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bodyfitline HERE A SOME COMMON SPECIFICATIONS FOR A SMITH MACHINE SQUAT RACK . ADJUSTABLE SAFTEY BAR . WEIGHT STORAGE PEGS OR HORNS . OPTIONAL ATTACHMENT
LANDMINE.LATS PULL DOWN .INCULDING BOTH SIDE CHINUP DIP .
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Multi Purpose Gym |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Weight Plate |
| Material | Iron |
| Seat | Aluminum Capping |
| Brand | Avon |
| I Deal In | New Only |
| Adjustable Bench | Yes |
| Usage/Application | Gym |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Type | Rubber |
| Shape | Round |
| Brand | BODYFITLINE |
| Category | Olympic |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | Heavy Duty Iron |
| Brand | bodyfitine |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Name of Equipment | Fitness Equipment |
| Color | any colour shade |
| Usage/Application | Muscle Gain |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Type | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Sizes Available | 30 KG |
| Weight | 10 Kg |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Multi-Gym |
| Use | Commercial |
| Target Muscle Group | Chest |
| Maximum Load Capacity | 350 kg |
| Structural Warranty | 10 Years |
| Features | Dual Function, Bottle Holder, Foldable, Cushioned Padding, Heart Rate Sensor, Adjustable Seat, Powder Coated |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 Feet |
| Color | Red |
| Material | leaher or synthetic material such as vinyl |
| Brand | BODYFITLINE |
| Shape | cylinerical shape |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bodyfitline |
| Machine Type | Rear Delt Fly Machine |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Get Latest Price
| Brand | bodyfitline |
| Category | Fitness Equipment |
| Material | Iron |
| Finish | HIGH QUALITY IRON WITH A CHROME FINISH |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Powder Coated | DUAL POWDER COATED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Location | jalandhar/punjab |
| Powder Coated | dual powder coated |
| Brand | bodyfitline |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Commercial |
| Brand | Bodyfitline |
| Features | IMPORTED PULLY OR IMPORTED WIRE USED IN THIS MACHINE |
| Cushion Material | HYDROLIC |
| Cushion Thickness | PU SEAT HYDROLIC SEAT |
| Main Frame | IRON |
| Dimension Mm | 1720X960X2000MM |
| Machine Weight | 200KG |
| Frame Colors | CHOICE IS YOURS |
| Weight Stack | 100KG - 100KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India