We are engaged in manufacturing and supplying Gym Equipment using quality raw material. Our range is fabricated as per the set industry standards and can be customized in terms of shapes and sizes as per the requirements.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Finishing | Color Coated |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Number Of Stations | 2 |
| Type of Fitness Equipment | Belt |
| Usage | Gym |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Target | Abdominal |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage/Application | Muscle Gain |
| Material | Iron |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Chest Press Machine | Incline |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Hammer Decline Chest Press |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Type Of Chest Press Machine | Butterfly,inclie and manual |
| Usage/Application | Gym |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Type | Half Cable Cross |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black and Red |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Automatic |
| Customisation | Not Customised |
| Is It Portable | Non Portable |
₹ 600000 / Set Get Latest Price
| Type Of Fitness Equipment | GYM SET UP |
| Location | JALANDHAR/PUNJAB |
| Powder Coated | DUAL POWDER COATED |
| Brand | BODYFITLINE |
| Finishing | LASERCUTTING MACHINES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180000 / Set Get Latest Price
| Location | JALANDHAR /PUNJAB |
| Powder Coated | DUAL POWDER CAOTED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Brand | BODYFITLINE |
| Color Coated | DUAL POWDER COATED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500000 / Set Get Latest Price
| Type Of Fitness Equipment | COMMERCIAL GYM |
| Location | JALANDHAR /PUNJAB |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Bicycle | Indoor Cycling |
| Usage/Application | Gym |
| Max. User Weight | 200 KG |
| Resistance Type | Magnetic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Set Get Latest Price
| Service Type | Design And Supply |
| Room Size | Above 400 Sq Ft |
| Budget Range | 2–5 Lakh |
| Equipment Brand | Indian Brands |
| Training Focus | Weight Loss, Strength |
| Location Service | Within State |
| Flooring Included | No |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Seat Material | PU |
| Material | MS Mild Steel |
| Usage/Application | Strength |
| Usage | Gym |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Material | MS |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Max user weight | 150 Kgs |
| Maximum Resistance | 50-100 lbs |
| Construction Tube | 70 x 50 mm |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Bicycle | Upright |
| Resistance Type | Magnetic |
| Usage/Application | Gym |
| Seat Adjustment | Horizontal & Vertical |
| Operation Mode | Manual, Mechanical |
| Handle Type | Adjustable |
| Back Support | No |
| Foldability | Non-Foldable |
| Display Show | Calories, Distance, Heart Rate, Time, Speed |
| I Deal In | New Only |
| Usage | Household, Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Exercise Cylcle |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Gym |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Material | MS Mild Steel |
| Usage | Gym |
| Target | Biceps And Triceps |
| Operation Mode | Mechanical |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Motor Type | AC |
| Types | Motorized |
| Material | SS |
| Usage Type | Entry Level Home Use |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Brand | Fitline |
| Cable | 3 mm |
| Material | MS |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Finish | Powder Coated |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Cable | 3 mm |
| Material | MS |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Target | Biceps And Triceps |
| Operation Mode | Mechanical |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Muscle Gain |
| Model Name/Number | ROWER - 02 |
| Target | Back |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Integrated Gym Trainer |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Type | Adjustable |
| Head Shape | Hex |
| Brand | Pandey Sports |
| Color | Black |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Type | Functional Trainer Machine |
| Color | Black |
| Brand | BODY FIT LINE |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Color | Yellow |
| Automation Grade | Automatic |
| Customisation | Not Customised |
| Is It Portable | Non Portable |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Type | Multifunction Fitness Equipment |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Made By | Pandey Sports |
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Surface Finish | Coated |
| Weight Stack | 150 lbs |
| Material | MS |
| Seat Material | Foam |
| Machine Weight | 260Kg |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Rubber Mat For Gym |
| Shape | ALL |
| Size | 20 BY 20 |
| Design | ALL TYPES OF DESIGN |
| Packaging Type | Box |
| Style | Puzzle |
| Color | all |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Water Resistant | Non Water Resistant |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 400000 / Set Get Latest Price
| Equipment Type | Multi Gym |
| Target Body Part | Chest |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Country of Origin | Made in India |
| BODYFITLINE | PANDAYSPORTS |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Weight | 20 KG |
| Type | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Finishing | Color Coated |
| Gender | Unisex |
| Seat Material | Polyster |
| Usage | Gym |
| Color | Black |
| Material | MS |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Target | Shoulder |
| Warranty | 1 year |
| Ideal For | Unisex |
| Material | MS |
| Usage | Gym |
| Resistance Type | Weight Stack |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Warranty | 1 year |
| Finishing | Coated |
| Material | MS |
| Seat Material | Foam |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Material | MS |
| Finishing | Electrostatic Powder Coated Frame |
| Operation Mode | Mechanical |
| Automation Grade | Manual |
| Cable | 6 mm |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Type | Fitness Equipment |
| Resistance Type | Weight Plate |
| Seat | Adjustable |
| Usage/Application | Gym |
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | HAMMER DECLINE CHEST PRESS |
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Thickness | 25 mm |
| Type of Mat | Gym Mat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Usage/Application | Gym |
| Brand | BODYFITLINE |
| Finish | DUAL POWDER COATED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Bicycle | Upright |
| Usage/Application | Gym |
| Max. User Weight | 150KG |
| Resistance Type | Magnetic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type | Manual |
| Usage / Application | Gym |
| Running Surface | Flat Belt |
| Handling Options | Foldable |
| Color | Black |
| Used for | Jogging,Exercise |
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India