We offer
₹ 1200 / pair Get Latest Price
| Material | Steel |
| Weight | 50 lbs |
| Head Shape | Hex |
| Types | Adjustable Dumbbells |
| Usage | Gym |
| Color | Silver |
| Maximum Weight | 50 Lbs. |
| Handle Type | Straight |
We are manufacturing Exercise Dumble in different weight specifications. Our comprehensive array includes Adjustable Dumble that are used by weight lifters during practice and live sporting events. We have engaged highly qualified professionals in our various functional divisions to cater the broad requirements of gym clubs, sports agencies and other establishments. Our sports and fitness systems are known for the notable properties such as high tensile strength, robust construction and long functional life.
Specific uses:
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | MS |
| Capacity | 10 sets |
| Width | 31 inches |
| Operation Mode | Automatic |
| Finish | Electrostatic Powder Coated |
We are a reputed manufacturer and supplier of high quality Barbell Racks of popular Olympic standards. There is a range of appealing designs in our sports and fitness equipments that can stand solid with multiple weights. We use protective racking system and paint guards to provide long-lasting protection life to our racks. Our Barbell Racks are designed in different shapes and made from high quality materials. One can choose anyone from several designs as per the space and requirements. The integrated modular labeling system for plate and dumbbell storage make these racks very useful for gym owners.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Weight | 15 lbs |
| Material | Steel |
| Types | Fixed Weight |
| Color | Silver |
| Head Shape | Round |
| Handle Type | Contoured |
| Maximum Weight | 15 Lbs. |
| Usage | Gym |
We have made a good mark as manufacturer and exporter of wide range of Steel Chromed Dumbbells of different sizes and weights. This fitness equipment is exclusively designed and engraved with knurled crosshatch patter for good grip. We have expertise in designing and manufacturing a range of such high quality fitness equipments. Their steel chrome quality protects them from rust and corrosion. You can easily access our Steel Chromed Dumbbells at various affordable prices.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Target | Chest |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Weight Stack |
| No of rows | 2 |
| Capacity | Upto 12 sets |
| Usage | Gym |
Those who are looking for solid and strong Two Rack Dumbbell Stands can access here easily. We are one of the well-known manufacturers and suppliers of a range of Dumbbell racks in various styles and designs. As far as variety in designs of these stands is concerned, we offer vertical dumbbell racks, tiered dumbbell racks, horizontal dumbbell rack, commercial dumbbell racks, etc. They are exclusively designed and custombuilt in different frames as per the space available at commercial or home gym.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage | Gym |
| Capacity | Upto 12 sets |
| No of rows | 2 |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Weight | 5 Kg |
| Types | Rubber |
| Target | Calves |
| Shape | Round |
| Material | Stainless steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | Tone Up |
| Usage | Gym |
| Weights | 1.2kg to 20 kg |
There is a wide collection of premium quality Steering Handle Weight Plates that we manufacture and supply across the country and abroad. Those who desire to burn extra fat or want to reduce more calories through physical exercise can use our weight plates either at home or gym. Our steeringhandles are engraved with knurled crosshatch patter to give you a solid grip and measured balance. Find our Steering Handle Weight Plates,dumbbells and other fitness equipments at a very reasonable price.
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India