Our product range includes a wide range of chest press machine, incline bench press, power rack cage with lats pulldown, hammer -pull down, hammer lat pulldown machine and hammer rowing machine.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Flat Press |
| Operation Mode | Manual, Mechanical |
| Gender | Unisex |
| Material | Mild Steel |
| Size | (L)145 X (W)132 X (H)180cm |
| Machine Weight | 273 Kg |
| Exercise Part | Chest |
Our company is one of the prominent manufacturers and suppliers of high-end and efficient fitness equipment's. Our multi gym Chest Press machines are highly demandable because of the advanced specifications. They are equipped with cast iron pulley, steel/rubber weights. These fitness items are made from the best quality and finished square and rectangular metallic tube. Our Chest Press fitness machines require low maintenance cost and are available at reasonable price.
Salient features:
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Target | Back |
| Automation Grade | Manual |
| Resistance Type | Body Weight |
| Finishing | Color Coated |
| Seat Material | Foam |
| Operation Mode | Mechanical |
| Weight Stack | 100 Kg |
Our company is engaged in manufacturing and supplying a wide range of highly qualitative commercial Inclined Presses and fitness equipments. Our machines are manufactured by using premium quality raw material through high-end process. These multi station fitness machines are made for the convenience of our customers; further, we can customize our equipments as per the specifications demanded by our clients. Owing to superior quality, durability, standard material and corrosion resistant qualities of these Inclined Press and fitness machines, they are widely used in home as well as commercial applications.
Key features:
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Color | Black, Silver |
| Material | SS |
| Capacity | 100-200 kg |
| Tube Thickness | 3 mm |
| Average weight loading | T300 kgs |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
| Brand | NA |
| Size | NA |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Men |
| Operation Mode | Manual |
| Resistance Levels | 10 levels |
| Material | Mild Steel |
| Seat Material | Leather,Foam |
| Machine Weight | 220 Kg |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Cable | 3 mm |
| Material | MS |
| Size | (L)2250*(W)1120*(H)1655mm |
| Weight | 120 KG |
| Usage | Gym |
| Age Group | Adult |
We have high class expertise in manufacturing and exporting a good range of leg curl and Leg Extensions as well as high-end body building equipments. Our products are fabricated from international standard materials using advanced process in order to provide superior quality and flawless functioning. At present, our fitness equipments are highly demanded because of their study design, corrosion resistant, low maintenance and smooth functioning. These Leg Extension fitness items are available at a very affordable cost in the market.
Specialfeatures:
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Type | Fitness Equipment |
| Resistance Type | Weight Plate |
| Seat | Adjustable |
| Usage/Application | Gym |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Warranty | 1 year |
| Finishing | Powder Coated |
| Gender | Unisex |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage | Gym |
| Material | Steel |
We are using advanced technology in manufacturing Hammer Bench Press (Free Hand) fitness equipment. It is engineered designed for the development of muscle of chest and arm. You can add weight plates as per your capacity. Equipped with sturdy pulley and bench, these free hand machines are popular for providing high efficiency and flawless performance. Once you understand the basic function of this Hammer Bench Press, it becomes very easy to exercise even without trainer.
Key specifications:
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Finishing | Powder Coated |
| Seat Material | Foam |
| Material | MS Mild Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Weight | Up to 90 Kg |
| Usage | Gym |
| Operation Mode | Manual |
Our company has garnered huge applause for manufacturing and supplying a number of supreme quality Hi Lats Hammers that are widely used for body building or muscle building purposes. We apply high standard primary material and cutting-edge manufacturing process to produce a series of flawless fitness equipment. One can also access our Hi Lats Hammers of different sizes for the home as well as commercial requirements.
Specific qualities:
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Finishing | Polished |
| Material | Steel |
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Automation Grade | Automatic |
| Steel Tube | 40 X 80 X 3 mm |
| Uses | Gym |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Body Weight |
| Operation Mode | Manual |
| Target | Back |
| Material | Steel |
| Number Of Stations | 4 |
| Age Group | Adult |
| Usage | Gym |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Weight Stack, Body Weight, Plate Load |
| Seat Material | Foam |
| Material | MS Mild Steel |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Application | Muscle Gain |
| Operation Mode | Mechanical |
₹ 34500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Target | Shoulder |
| Seat Material | Foam |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Warranty | 1 year |
| Ideal For | Unisex |
| Material | MS Mild Steel |
| Usage | Gym |
| Age Group | Adult |
Those who are looking for high standard fitness equipments can find our products suitable. We manufacture and export a number of Lot Shoulder Press, Leg Press, Multi Gym, Exercise Treadmill, Exercise Bike and others. Our products are of improved quality and can provide attractive physique by burning extra fat. There is a good range of Shoulder Press machines of various sizes. You can purchase our fitness machines at a very affordable cost.
Special features:
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Resistance Levels | 10 levels |
| Accessory Type | Wire Rope |
| Usage/Application | Gym |
| Color | Multi-color |
| Material | Stainless Steel |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Type | Leg Press Machine |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 250kg |
| Seat | Aluminum Capping |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Gym, Household |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Polished |
| Seat Material | Leather |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Application | Strength |
| Target | Chest, Calves |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Seat Material | PU |
| Pipe Material | Steel |
| Usage | Household, Gym |
| Material | Steel |
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India