Leading Manufacturer of ab slimmer machine, hammer chest press, lat pulley machine, functional smith machine, outdoor gym equipments and fitline ladder mill from Jalandhar.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Adjustable |
| Intended Use | Commercial |
| Material | Steel |
| Thickness | 9.5 mm |
| Surface Finished | Polished |
| Max User Weight | 150 kg |
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Decline, Incline, Flat Press |
| Finish | Coated |
| Operation Mode | Adjustable, Manual, Mechanical |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Gender | Unisex |
| Material | Mild Steel |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Surface Finish | Coated |
| Usage | Gym |
| Tube Thickness | 3.0 mm |
| Target | Hips ,Chest ,Abdominal |
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | FUNCTIONAL SMITH MACHINE |
| Material | Mild Steel |
| Brand | BODY FIT LINE |
| Color | Black and Red |
₹ 95000 / Set Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Service Mode | Offline |
| Color | Red, Green |
| Payment Mode | Onine/Offline |
| Service Type | Outdoor Gym Equipments |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Available Height | 5 ft |
| Material | Aluminium |
| Step | Five Steps |
| Height | 5 ft |
| Structure | Combination Ladders |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 1 year |
| Size | 2300*1200*2400 mm |
| Usage | Gym |
| Net Wt | 239 kg |
| Material | Stainless Steel |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Size | 650*560*1240 mm |
| Type | Plate Stand |
| Length | 3 Feet |
| Number Of Racks | 2 Rack |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black n yellow |
| Material | Mild steel |
| Surface Finish | Coated |
| Application | Household,Office,Gym |
| Net Wt. | 200 kg |
| Usage | Gym |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Body Fit Line |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Integrated Gym Trainer |
| Usage/Application | Muscle Gain |
| Material | MS Mild Steel |
| Finish | Painted |
| Target | Chest, Back, Arm, Leg etc |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cardio |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Outdoor Gym |
| Material | Stainless steel |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Type of Bench | Adjustable Bench |
| Brand | BODYFITLINE |
| Bench Type | Adjustable Bench |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | AC |
| Types Of Treadmill | Motorized |
| Features | Electronic Programming |
| Material | MS |
| Usage Type | Entry Level Home Use |
| Warranty | 1 year |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Machine Weight | 120 kg |
| Size | 1090*1410*1190mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Hammer |
| Width | 67 inches |
| Height | 49 inches |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Body Fitline |
| Operation Mode | Manual, Adjustable |
| Type | Situp Benches, Ab Chairs |
| Material | Aluminium |
| Applications | Gym clubs, Health fitness centers, Parks School campuses |
| Weight | 48 kg |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Target | Calves |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Resistance Type | Body Weight |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage | Gym |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Target | Shoulder |
| Seat Material | Leather |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Gym |
| Effective Part | Shoulder |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Frequency | NA |
| Voltage | NA |
| Features | NA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300000 / Set Get Latest Price
| Intended Use | Commercial |
| Seat Material | Leather,Foam PU |
| Operation Mode | Mechanical |
| Material Procurement | Supplier End |
| Target | Chest, Calves, Hips, Abdominal, Back |
| Application | Tone Up, Muscle Gain, Strength, Endurance, Cardio |
Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Muscle Gain |
| Target | Biceps |
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India