Pioneers in the industry, we offer pec/ dec fly, 4 station multi gym, lats curl ., super bench adjustable, high lats pulley and 6 station multi gym from India.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Pandey |
| Finish | Polished |
| Material | SS |
| Usage | Gym |
| Cushion Material | Foam and Leather |
| Warranty | 1 Year |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Number of Stations | 4 Stations |
| Target | Chest |
| Intended Use | Personal |
| Type | Integrated Gym Trainer |
| Brand | Pandey Sports |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Foldable | No |
| Portable | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Bench Type | Adjustable Bench |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Material | 4/2 12gaze |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
| Brand | Body fit line |
| Type | High lats pulley |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Number of Stations | 6 Stations |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Name of Equipment | Fitness Equipment |
| Brand | BODYFITLINE |
| PU foam with synthetic leather | PU FOAM HYDROLIC SEATS |
| Anti Bacterial Powder Coat Finish | DUAL POWDER COATING |
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Age Group | Adults |
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Polished |
| Seat Material | Foam |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Condition | New |
| Material | MS Mild Steel |
We have high level expertise in manufacturing and exporting a number of Multi-Gym equipments from 2 to 12 stations. They are shaped in different frames as per requirements of clients. Made from chrome components, these multi gym items are equipped with durable spare parts. Our multi-gym equipments are manufactured as per international guidelines to ensure highefficiency and flawlessness.
Specifications:
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Number Of Stations | 12 Stations |
| Operation Mode | Adjustable |
| Maximum Resistance | 50-100 lbs. |
| Intended Use | Gym |
| Finish | Polished |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Resistance | 50-100 lbs. |
| Usage/Application | Gym |
| Material | MS |
| Number Of Stations | 10 Stations |
| Operation Mode | Adjustable |
| Intended Use | Gym |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Gender | Unisex |
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Operation Mode | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Surface treatment | Polished |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Stations | 20 Stations |
| Intended Use | Commercial |
| Operation Mode | Adjustable |
| Usage/Application | Gym |
| Finishing | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
ALL FEATURES OF 20STATION MULTI GYM
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Location | jalandhar/punjab |
| Powder Coated | dual powder coated |
| Brand | bodyfitline |
| Color | choice is your |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Multi Gym |
| Number of Stations | 4 Stations |
| Target Body Part | Biceps |
| Brand | bodyfitline |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Weight Stack | 100-100kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Weight Stack, Plate Load, Body Weight |
| Target | Upper Back, Chest, Biceps And Triceps |
| Material | MS Mild Steel |
| Number Of Stations | 4 |
| Usage/Application | Cardio |
| Usage | Gym |
| No of Stations | 4 |
| Pulley Material | Iron |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Commercial |
| Usage/Application | Gym |
| Material | MS |
| Number Of Stations | 4 Stations |
| Operation Mode | Non-Adjustable |
| Maximum Resistance | 50-100 lbs. |
| Capsule | 240kg |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Finishing | Coated |
| Material | Iron |
| Net Weight | 60 Kg |
| Surface Finish | Coated |
| Pipe Diameter | 10-20 mm |
| Number Of Racks | 2 Rack |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Finishing | Color Coated |
| Seat Material | Foam |
| Usage | Gym |
| Number Of Stations | 8 Stations |
| Maximum Resistance | 50-100 lbs. |
| No of Stations | 8 |
Within a few years, we have carved a different niche as a renowned manufacturer and supplier of premium quality 8-Station Multigym with Cross Cable and many other fitness machines. This particular multigym equipment is manufactured using high standard cast iron, heavy duty springs, quality wire and excellent seat. Since they are durable and available with cast iron weight, gym owners can install them for a long time.
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India