We are a leading Manufacturer of gym exercise dumbbell, outdoor air walker, adjustable gym bench, hammer flat bench, e300 elliptical trainer and power squat rack gym free weight machine from Jalandhar, India.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Weight | 2.5,5,7.5,10,15 KG |
| Material | Neoprene |
| Head Shape | Round, Round |
| Usage | Gym, Household |
| Types | Adjustable Dumbbells |
| Handle Type | Straight, Straight |
| Color | Black |
| Maximum Weight | 50 Lbs. |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Incline Type | Manual |
| Type | Rear Drive, Center Drive, Front Drive |
| Usage | In city park,amusement park,recreation ground,residential park,uptown park,leisure place,activity center,square and school or university etc. |
| Material | SS Pipe |
| Diamension | 1100*600*1450 mm |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Maximum User Weight | 100 KG |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Bench Type | Flat Bench |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | BODY FIT LINE |
| Bench Type | Flat Bench |
We are the leading supplier of Hammer Flat Bench made available to our clients at competitive prices.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Motorized |
| Type | Front Drive |
| Maximum User Weight | 100 Kg |
| Categories | Compact, Standard |
| Proprietary Two Coat Powder Process | NA |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Target | Chest |
| Intended Use | Personal |
| Brand | Body fitline |
| Type | Fitness |
| Resistance Type | Weight Stack |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Lateral Raise Machine |
| Usage/Application | Gym |
| Powder Coated | Two Layer Painting |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type | Fitness Equipment |
| Resistance Type | Weight Plate |
| Customization | Not Customized |
| Seat | Aluminum Capping |
| Usage/Application | Office |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Usage/Application | Gym |
| Age Group | Adults |
| Brand | BODYFITLINE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black and Red |
| Made By | Pandey Sports |
| Weight Stack | 80 KG |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | IRON |
| Usage/Application | Gym |
| Product Type | Leg Curl Extension |
| Brand | Pandey Sports |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODFITLINE |
| Type Of Chest Press Machine | Butterfly |
| Usage/Application | Gym |
| Location | JALANDHAR/PUNJAB |
| Powder Coated | DUAL POWDER COATED |
| Color | CHOICE IS YOURS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Usage/Application | Muscle Gain |
| Resistance Type | Body Weight |
| Color | ANY COLOUR SHADE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage | Gym |
| Machine weight | 228 Kg |
| Operation mode | Manual |
| Frame And Finish | Electrostatic Powder Coated Frame |
| Thickness of Tube | 3.2 mm |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
| Brand | Pandey Sports |
| Ideal For | Men |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Type | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Body Fitline |
| Model No. | B.F.L T-29 |
| Usage | Gym |
| Size | 1490*1545*2050 mm |
| Type of Fitness Equipment | Strength Series |
| Weight Stack | 90 KG |
| Net Weight | 220 KG |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | A.S.I MULTIPRESS |
| Color | Black |
| Material | Mild Steel |
| Made By | Pandey Sports |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Box |
| Type | Functional Trainer Machine |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Number of Stations | 4 Stations |
| Target | Chest |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Integrated Gym Trainer |
| Brand | BODYFITLINE |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Name of Equipment | Fitness Equipment |
| Brand | BODYFITLINE |
| Number of Stations | 7 Stations |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Type | Ab Chairs |
| Operation Mode | Adjustable |
| Intended Use | Commercial |
| Brand | Fitline |
| Material | MS |
| Seat Material | Foam and Leather |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Leg curl machines
Bodyfitline top series machine
Make your own gym set up
Jalandhar punjab
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Bodyfitline
All gym equipment manufacturers
Best to best price
Jalandhar punjab
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosy fit line |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Asi Pec Dec Fly Machine |
| Color | Black |
₹ 42500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
| Operation Mode | NA |
| Features | NA |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India