We offer
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Polished |
| Weight | Approx 150 Kg |
| Usage | Gym |
| Color | Black, White |
| Material | MS |
| Body Material | Iron |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | MS |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Resistance type | Weight Plates |
| Tube Size | 70 mm x 50 mm |
| Net weight | 18 kg |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Color | Black |
| Operation Mode | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage | Gym |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Color | White, Black |
| Material | Steel |
| Usage | Gym |
| Weight Stack | 39Kg |
| Cable Diameter | 6MM |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Machine Size | 1500x710x990 mm |
| Weight Stack | 176 lbs |
| Application | Strength, Tone Up, Muscle Gain |
| Warranty | 1 Year |
| Resistance Type | Plate Load |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Bench Type | Adjustable Bench |
| Brand | Avon |
| Usage/Application | Gym |
| Maximum User Weight | 100 KG |
| Operation Mode | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Type | Situp Benches, Ab Chairs |
| Material | MS |
| Brand | Fitline |
| Operation Mode | Adjustable |
| Usage | Gym,Parks,etc. |
| Color | Blue |
With the support of sophisticated infrastructure, we manufacture a comprehensive array of Exercise benches such as Abdominal Boards. These are fabricated from high quality raw materials procured from the noted vendors. To ensure high tensile strength and efficiency of our sporting and exercise equipment, we manufacture our all products through rigorous quality testing procedures. Our exercise equipment is appreciated for the notable features such as compact design, smooth surface and robust construction.
Main applications:
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Adjustable |
| Material | MS |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Max User Weight | 100 Kgs |
| Seat Material | Foam |
We are one of the renowned manufacturers, suppliers and exporters of a wide array of exercise equipment such as Abdominal-Weight-Bench. Our superior range of health fitness equipment is made with the help of advanced drilling, moulding and assembling machines installed in our production plant. Key properties existing in our sports and fitness equipment are easy installation, moist resistance and long functional life. We offer our fitness systems at competitive prices.
Key properties:
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage | Gym |
| Machine Weight | 42 kg |
| Seat Material | Foam and Leather |
| Packaging type | Wooden Box |
| Operation Mode | Manual |
| Appearance | Modern |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Coated |
| Seat Material | PE |
| Material | Stainless steel |
| Intended Use | Commercial |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage/Application | Cardio |
| Target | Hips |
| Resistance Type | Body Weight |
| Application | Muscle Gain |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Target | Legs |
| Usage/Application | Tone Up |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Number Of Stations | 2 |
| Thickness | 3 mm |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Number Of Stations | 2 |
| Seat Material | Foam |
| Usage | Gym |
| Material | MS |
| Color | Grey,Black |
Our enterprise is offering playground furniture in different size specifications. The broad array includes Bench Press Bench, which is exercise furniture used in Parks, Residences, Gym clubs and Private parks. Our all fitness equipment is applauded for the unmatched properties such as dimensional accuracy, compact design and smooth surface. We have installed advanced manufacturing and testing tools in our infrastructure to make fitness equipment as per the international quality norms.
Highlighting properties:
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Color | Grey and Blue |
| Material | MS |
| Surface Finish | Polished |
| Size | 158x65x52 cm |
| Usgae | Gym |
| Thickness of steel tube | 2.5 mm |
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Surface Finish | Color Coated |
| Weight | Approx 100 Kg |
| Seat Material | Foam and Leather |
| Usage | Gym |
| Fabric Type | Rexine |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Target | Calves |
| Material | MS Mild Steel |
| Intended Use | Commercial |
| Number Of Stations | 2 |
| Condition | New |
| Usage | Gym |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Operation Mode | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Resistance Type | Body Weight |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage | Gym |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage | Gym |
| Width | 930 mm |
| Size | 95x82x130 cm |
| Operation Mode | Manual |
| Tube Thickness | 2.75 mm |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Thickness | 4 mm |
| Material | MS Mild Steel |
| Capacity | 2 Persons |
| Finishing | Polished |
| Number Of Stations | 2 |
Our company is one of the renowned manufacturers, traders and exporters of Gym equipment such as Double Twister With Stand. Gym and exercise equipment of our company are made of high quality moulds materials and designed in compact sizes. Our all sports and exercise devices are applauded for the notable properties such as dimensionally precise, high tensile strength and low space utilization. Expert professionals working with us are fully conversant with the use of latest installed machines that are used in production of high quality playground equipment.
Specific properties:
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Surface Finish | Color Coated |
| User Weight | 140 Kg |
| Usage | Gym |
| Fabric Type | Rexine |
| Target | Back ,Chest |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | MS |
| Usage | Gym |
| Thickness | 3 mm |
| Diameter | 114 mm |
| Gender | Unisex |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Target | Back |
| Color | Black |
| Operation Mode | Mechanical |
| Usage | Gym |
| Seat Material | Foam and Leather |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company is engaged in manufacturing and supplying Back Hyper Bench 90 Degree. This is exercise equipment that keeps the wrestlers, gymnasts and other individuals physically fit. We have installed latest drilling and moulding machines to make playground equipment in attractive designs. Our all playground and fitness equipment is highly acknowledged for the unmatched properties such as dimensional accuracy, compact design and sturdiness. We offer our all fitness equipment at industry leading prices.
Main properties:
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BODYFITLINE |
| Bench Type | Adjustable Bench |
| Maximum User Weight | 180 Kg |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Coated |
| Target | Back |
| Material | Stainless steel |
| Intended Use | Commercial |
| Usage/Application | Cardio |
₹ 15600 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type Of Fitness Equipment | Gym |
| Usage/Application | Gym |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage | Gym |
| Tube Thickness | 3-5 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Net weight | 28 kg |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Target | Chest |
| Material | Stainless steel |
| Number Of Stations | 2 |
| Usage/Application | Muscle Gain |
| Operation Mode | Mechanical |
| Resistance Type | Body Weight |
| Intended Use | Gym |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS Mild Steel |
| Operation Mode | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Number Of Stations | 2 |
| Intended Use | Gym |
| No Of Plates | 2 |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Finishing | Powder Coated |
| Gender | Unisex |
| Seat Material | PU |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Coated |
Shobhnath Pandey (Owner)
Pandey Sports
W. X. 25, Opposite Sain Dass A. S. High School
Jalandhar - 144001, Punjab, India